30 شهریور 1398
174 views
نظر %

دور نگه داشتن پوست از پیری زودرس

مصرف عناب به صورت منظم و متعادل برای پوست‌مان بسیار مفید است. این خواص عناب برای پوست اساسا به خاطر وجود آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین A، و سایر ترکیب‌های آنتی اکسیدانی مانند پلی‌فنول‌ها، فلاونوئيدها، و مواد شیمیایی گیاهی و غیره در آن است.

این ترکیب‌ها با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن مبارزه می‌کنند و آن‌ها را متعادل می‌سازند و از آنکه باعث استرس اکسیداتیو در سلول‌های پوست شوند جلوگیری می‌کنند، و به دور نگه داشتن علائم مختلف مرتبط با پیری زودرس مثل خطوط چهره، چین و چروک، لکه‌های پیری و لکه‌ّای تیره و غیره … کمک می کنند.

عناب سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که سلول‌های‌مان را تغذیه می‌کنند، در نتیجه به بهبود سلامت پوست کمک می‌کند.

تولید کلاژن را تقویت می‌کند

خوردن میوه‌ی عناب به طور منظم و به حد اعتدال برای تقویت تولید کلاژن در سیستم بدنی‌مان بسیار مفید است.

کلاژن آمینو اسیدی ضروری است که در بافت‌های پیوندی ما مانند مفاصل، تاندون‌ها، استخوان‌ها، و غضروف‌ها و غیره به وفور یافت می‌شود.

این ماده به حفظ شکل و ساختار سیستم بدنی‌مان کمک می‌کند و در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست نیز مفید است.

این مزیت عناب اساسا به خاطر وجود ویتامین C در آن است.

ویتامین C آنتی اکسیدانی است که نه تنها از سلول‌های ما در مقابل آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت و تولید کلاژن را در سیستم بدن‌مان تقویت می‌کند.

این امر خاصیت ارتجاعی پوست حفظ می‌کنند و علائم پیری زودرس مانند خطوط چهره، چین و چروک، لکه‌های پیری و کبودی‌های پوست و غیره را به تاخیر می‌اندازد.

لکه‌های پوستی را درمان می‌کند

این خواص عناب برای پوست اساسا به خاطر وجود ویتامین C ، یک آنتی اکسیدان و سایر ترکیب‌های آنتی اکسیدانی مانند مواد شیمیایی گیاهی، پلی‌فنول‌ها، و فلاونوئیدها و غیره در آن است.

مبارزه‌ی این ترکیب‌ها با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن‌مان آن‌ها را تثبیت و از آسیب اکسیداتیوشان به سلول‌های پوستی‌مان جلوگیری می‌کند. این امر به کاهش علائم مختلف پیری زودرس مانند خطوط چهره، لکه‌های پیری، لکه‌های سیاه، چین و چروک و کبودی‌های پوست و غیره… و همچنین به بازگرداندن درخشش طبیعی سابق پوست به آن کمک می‌کند.

سایر مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی و غیره نیز در حفظ سلامت پوست نقش مهمی ایفا می‌کند و پوست مان را نرم، لطیف و درخشان می‌سازد.

برای سم زدایی پوست عالی است

سم زدایی پوست فرایند حذف مواد سمی، آلاینده‌ها، مواد مضر و سایر ناپاکی‌ها از منافذ پوست به شیوه‌ای کارآمد و موثر است.

حذف این مواد ناخوشایند از منافذ پوست مهم است چون آن‌ها اگر روی پوست‌مان باقی بمانند می‌توانند مشکلات پوستی مانند جوش و کورک و غیره ایجاد کنند.

این ماهیت سم‌زدایی میوه‌ی عناب اساسا به خاطر وجود آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین A، ویتامین C و سایر ترکیب‌های مرتبط مانند مواد شیمیایی گیاهی، فلاونوئیدها و پلی‌فنول‌ها در آن است.

این ترکیب‌ها نه تنها از پوست‌مان در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند بلکه به حذف درست مواد سمی و سایر ناخالصی‌ها از سیستم بدن‌مان کمک می‌کنند.

وقتی مواد سمی کمتری در سیستم بدنی‌مان وجود داشته باشد، آن‌ها نمی‌توانند روی هم در منافذ پوست‌مان جمع شوند، و در نتیجه به حفظ سلامت پوست‌مان کمک می‌شود.

علاوه بر این، فیبرهای رژیمی موجود در میوه‌ی عناب به شستن مواد سمی و سایر مواد نا مطلوب از سیستم بدنی‌مان و در نتیجه به سم زدایی پوست کمک می‌کند.

جوش زدن پوست را کاهش می‌دهد

جوش یکی از مشکلات رایج پوستی است که میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان به آن مبتلا هستند. جوش می‌تواند به خاطر عوامل مختلفی به وجود بیاید من جمله بر هم خوردن تعادل هورمونی، سبک زندگی نامناسب، عادت‌ّهای بد غذایی و غیره.

اما، دلیل اصلی آغاز جوش زدن به خاطر بسته شدن منافذ پوست‌مان به خاطر تجمع مواد سمی، آلاینده‌ها و سایر مواد نامطلوب در آن‌ها است.

این خواص عناب برای پوست در درجه‌ی اول به خاطر وجود آنتی ‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین A، و سایر ترکیب‌های آنتی‌اکسیدانی مانند مواد شیمیایی گیاهی و پلی‌فنول‌ها در آن‌ها است.

این ترکیب‌ها با رادیکال‌های آزاد موجود در بدنمان مبارزه می‌کنند تا آن‌ها را به تثبیت برسانند و از آسیب اکسیداتیوشان به سلول‌های‌مان جلوگیری و در نتیجه سلامت پوست‌مان را حفظ کنند.

آن‌ها همچنین برای خلاص شدن از مواد سمی، آلاینده‌ها، و سایر مواد نامطلوب از سیستم بدنی‌مان مفید هستند.

وقتی مواد سمی کمتری در بدنمان وجود داشته باشد، در منافذ پوست‌مان تجمع نخواهند کرد در نتیجه خطر ابتلا به جوش و کورک کاهش پیدا می‌کند.

به علاوه، فیبرهای رژیمی موجود در میوه‌ی عناب ترشح چربی اضافی غدد چربی موجود در پوست را تنظیم و در نتیجه به جلوگیری از بدتر شدن وضعیت جوش‌ها کمک می‌کند.

میوه‌ی عناب را به صورت موضعی نیز می‌توان روی پوست استفاده کرد مثلا به صورت ماسک و از این طریق مشکل جوش را مرتفع ساخت.

عناب همچنین حاوی شماری از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی و غیره است که پوست‌مان را تغذیه و از آن در برابر جوش زدن محافظت می‌کنند.

 از ما در برابر پرتوهای مضر فرابنفش خورشید محافظت می‌کند

دلیل دیگر برای آنکه عناب را به عنوان بخشی از زندگی خود بپذیرید آن است که توانایی محافظت از ما در برابر پرتوهای مضر فرابنفش خورشید را دارد.

پرتوهای فرابنفش خورشید برای ما خطرناک هستند چون ممکن است باعث آسیب اکسیداتیو به سلول‌ها و بافت‌های‌مان بشوند و از این طریق خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

همچنین گفته می‌شود که این پرتوها باعث استرس اکسیداتیو در گلبول‌های سفید خون بدن‌مان می‌شوند، که به عنوان اولین خط دفاعی بدن محسوب می‌شوند.

وقتی گلبول‌های سفید خون آسیب ببینند، آنگاه سیستم ایمنی‌مان ضعیف خواهد شد و ما بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌ها و بیماری‌ها خواهیم بود.

گاهی قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات جدی مانند آسیب قرنیه، افزایش خطر ابتلا به آب مروارید و آب سیاه، ملانوما، علائم پیری زودرس مانند چین و چروک صورت، لکه‌های کبدی و کراتوز آکتینیک بشود.

محافظت از خودمان در برابر آسیب ناشی از پرتوهای فرابنفش خورشید بسیار مفید است و عناب می‌تواند در انجام این کار به ما کمک کند.

پالپ به دست آمده از میوه‌ی عناب تازه نیز می‌تواند به صورت موضعی در نواحی دچار آفتاب‌سوختگی استفاده شود تا درد و التهاب را کاهش دهد.

پوست‌مان را سالم نگه می‌دارد

مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در عناب پوست‌مان را تغذیه می‌کند و باعث نرم، صاف و درخشان شدن آن می‌شود.

عناب همچنین منبع خوبی از آب است که پوست‌مان را مرطوب می‌سازد و از کدر و تیره شدن آن جلوگیری می‌کند.


نویسنده مطلب monir5107